S. Ahmed ARVASİ

1932-1988

Seyyid Ahmed Arvâsi, 15 Şubat 1932 yılında Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinde dünyaya gelmiştir. Altı çocuklu bir ailenin en büyük çocuğudur. Aslen Van’ın Bahçesaray kasabasına bağlı olan Doğanyayla, eski adıyla Arvâs, köyündendir. Köyün adına dayanarak çevrede Arvâsiler olarak tanınırlar. Soyadı yasası çıkınca kökenlerine bağlı kalarak köylerinin adını soyadı olarak almışlardır. Babası ünlü alim Abdülhakim Arvâsi’dir. Soyları Abdühakim Arvâsi’nin anne tarafından Şeyh Abdülkâdir-i Geylânî’ye ulaşmaktadır. Arvâsiler, aynı zamanda Peygamber soyundan gelmektedir.

İlkokula Van’da başlamış, Doğu Bayazıt’ta bitirmiş; ortaokula ise Ağrı’da başlamış ve Erzurum’da bitirmiştir. Erzurum Erkek Okulu’ndan mezun olduktan sonra Konya’da Doğanbeyli İlkokulunda öğretmen olarak göreve başlamıştır. 1958 yılında ise Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü’nde Pedagoji bölümünü bitirmiştir. Balıkesir, Bursa ve İstanbul’daki Eğitim Enstitüleri’nde öğretmen olarak görev yapmıştır. 1979 yılında ise emekliliğe ayrılmıştır. 1977 yılında Türk Gençlik Vakfı adında bir vakıf kurmuş ve vefatına kadar bu vakfın başkanlığını yapmıştır.

Emekliye ayrıldığı yıl siyasete atılarak Milliyetçi Hareket Partisi Olağan Kongresi’nde MHP Genel İdare Kurulu üyeliğine seçilmiş ve bu görevi 12 Eylül 1980 darbesine kadar sürdürmüştür. MHP’den İstanbul Senato Adayı da olmuştur. Darbeden sonra Mamak Cezaevinde hapis cezasına çarptırılmıştır. Cezaevinde işkencelere maruz kalmış ve kalp krizi geçirmiştir. Hastanede bir süre tedavi olduktan sonra tahliye olmuştur.

Türk-İslam ülküsüne gönül veren biri olarak tanınan Arvâsi’nin eserlerinde ön plana; din, ahlak, eğitim, örf, politika, sosyoloji, milliyet gibi başlıklar çıkmaktadır. Cezaevi öncesi ve sonrasında yazı hayatını devam ettiren Arvâsi: Yeni İstanbul, Hergün, Türkiye, Yeni Düşünce, Devlet gazetelerinde; ayrıca Milli Eğitim ve Kültür, Nizam-ı Alem, Hasret, Genç Arkadaş, Ülkü-Bir dergilerinde yazılar kaleme almıştır. Seyyid Ahmed Arvâsi, 31 Aralık 1988 tarihinde, İstanbul Erenköy’deki evinde daktilosu başında hayata gözlerini yummuştur. Binlerce kişinin katıldığı cenazesi, Edirnekapı Mezarlığına defnedilmiştir.

Bazı Eserleri: İleri Türk Milliyetçiliğinin İlkeleri, Kendini Arayan İnsan, İnsan ve İnsan Ötesi, Dünyadaki Kaynaşmalar ve Milli Eğitimimiz, Eğitim Sosyolojisi, Türk-İslâm Ülküsü, Diyalektiğimiz ve Estetiğimiz, Doğu Anadolu Gerçeği, Size Sesleniyorum, Hasbihal, İlm-i Hal, Şiirlerim, Sır

Yazıları (35)

Ana'nın Sesi 5.Sayı 4.Sayfa

Mayıs 1980

Genç Arkadaş (1978 - 79) 1.Sayı 4.Sayfa

Aralık 1978

Devlet 357.Sayı 8.Sayfa

Eylül 1976

Eğitimin Değeri

Devlet 408.Sayı 5.Sayfa

Ağustos 1977