Sevinç ÇOKUM

1943-

Sevinç Çokum, 25 Ağustos 1943’te İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Beşiktaş Esma Sultan İlkokulu’nu, Beşiktaş Ortaokulu’nu ve Beşiktaş Lisesi’ni bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun olmuştur. Üniversite öğrenciliği sırasında Adalet Partisi’nin Beşiktaş ilçe gençlik kolunu kurmuştur. Mezuniyeti sonrasında, Türkçe ve Edebiyat öğretmeni olarak Acıbadem Özel Anadolu Lisesi’nde ve Etfal Hastanesi Hemşire Okulu’nda çalışmıştır.

Hocası Mehmet Kaplan ve Behçet Necatigil’in tavsiyesi üzerine hikaye ve roman üzerine yoğunlaşan yazarın “Bir Eski Sokak Sesi” adlı ilk hikayesi Hisar Dergisi’nde yayınlanmıştır. Ayrıca aynı yıl “Eğik Ağaçlar” adlı hikaye kitabında ilk hikayelerini bir araya getirmiştir.

Kültür Bakanlığı’nda Halk ve Çocuk Yayınları Komisyonu üyeliği, Türk Edebiyatı Dergisi’nde yazı işleri müdürlüğü, Cönk Yayınları’nda yayın yönetmenliği görevlerinde bulunmuştur. Sevinç Çokum, Türkiye Gazetesi ve Tercüman Gazeteleri’nde haftalık yazılar yazmış ve çeşitli radyo programları hazırlamıştır. Yazarın eserlerinin konularını genel olarak tarih, göç, bireysel arayış ve geçmişe duyulan özlem oluşturmaktadır. Çokum, dış Türkler konusuna da eserlerinde yer vermiş ve özellikle Kırım Türkleri ile Balkanlar’dan göçmek zorunda kalan Türklerin hikayelerini kaleme almıştır. Nitekim senaryolar da yazan yazar, TRT 1’de yayınlanan “Yeniden Doğmak” dizisinde, Bulgaristan’daki Türklerin maruz kaldığı zulümleri izleyiciye aktarmıştır. Hikayeleri farklı dillere çevrilen ve Almanya, İtalya, Hollanda, Mısır ve Hindistan’da da yayımlanan Çokum, birçok ödüle layık görülmüştür.

Bazı Eserleri: Eğik Ağaçlar, Bölüşmek, Makine, Derin Yara, Onlardan Kalan, Onlardan Kalan, Rozalya Ana, Bir Eski Sokak Sesi, Evlerinin Önü, Beyaz Bir Kıyı, Gece Kuşu Uzun Öter, Zor, Hilâl Görününce, Karanlığa Direnen Yıldız, Bizim Diyar, Çırpıntılar, Ağustos Başağı, Deli Zamanlar, Gülyüzlüm, Gece Rüzgarları, Tren Burdan Geçmiyor, Beyaz Sessiz Bir Zambak, Yeniden Doğmak, Hilâl Görününce, Ağustos Başağı, Nefise Hatun, Güzele Bakan Karınca, Vaktini Bekleyen Tohum

Yazıları (9)

Düşkünler Evi

Töre 57.Sayı 40.Sayfa

Şubat 1976

Huzur Evi

Töre 58.Sayı 30.Sayfa

Mart 1976

Darülaceze

Töre 59.Sayı 18.Sayfa

Nisan 1976

Çocuklar

Töre 60.Sayı 32.Sayfa

Mayıs 1976

Türlü Haller

Töre 100.Sayı 37.Sayfa

Eylül 1979

Hasretsizlik

Töre 115.Sayı 38.Sayfa

Aralık 1980

Destanlarda Uyanmak

Töre 151.Sayı 59.Sayfa

Nisan 1982