Tâlat Sait HALMAN

1931-2014

Talât Sait Halman 7 Temmuz 1931 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. Babası Tümamiral Sait Bey ve annesi de Nemlizadelerden Tahsin Paşa’nın kızı Fatma İclal Hanımdır. Talât Halman 1951 yılında Robert Koleji’nden mezun olduktan sonra Columbia Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi Bölümü’nde yüksek lisansına başladı ve 1954 yılında yüksek lisansını tamamladı. Columbia Üniversitesi’nde Türk Dili ve Edebiyatı dersleri verdi. 1966 yılında Princeton Üniversitesi’nde çalışmaya devam etti. Akademinin yanı sıra New York’ta bulunan WBAI Radyosu’nda Türk şiiri ile ilgili programlar sundu ve iki yıl boyunca Milliyet Gazetesi’nde köşe yazıları yazdı. 12 Mart Muhtırası’nın ardından yurda dönen Halman, Kültür Bakanlığı’nı kurdu ve Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk Kültür Bakanı oldu. Türkiye’yi ziyaret eden Kraliçe Elizabeth, kendisine Sir unvanını ve Büyük Haç Şövalyelik Nişanı’nı verdi. Akademik hayatına Pennsylvania Üniversitesi, New York Üniversitesi ve daha sonrasında Bilkent Üniversitesi’nde devam etti. Bilkent Üniversitesi’nin Türk Dili ve Edebiyatı bölümünü kurdu. 2014 yılında vefat eden Halman, Edirnekapı Şehitliğine defnedilmiştir.

Ölümünün ardından 2015 yılı itibari ile İstanbul Kültür Sanat Vakfı, Halman’ın anısına Talât Sait Halman Çeviri Ödülü’nü vermektedir. Şiir kitaplarının yanı sıra birçok akademik makale, gazete yazısı ve eleştirileri bulunmaktadır.

Bazı Eserleri: Sessiz Soru, Uzak Ağıt, Canevi, Birler, Can Kulağı, İkiler, Dört Gök Dört Gönül, Tuyuğlar, A Last Lullaby, Shadows of Love